Kış Dağcılığı Teorik Eğitimi-1 (21 Aralık 2016)

Mevsimin kışa dönmesiyle Kulüp olarak Kaya tırmanış eğitimlerini sonlandırıp; yerine kış dağcılığına ilişkin eğitimler vermeye başladık. Kış dağcılığına ilişkin eğitimlerinin birincisini (teorik kısmı) 21 Aralık Carşamba günü saat 18.30'da 16 kişinin katılımı ile gerçekleştirdik. Eğitim, Libya Caddesi No:4/6 Kolej-Ankara adresinde bulunan Olympos Doğa Sporlarının (Murat Hocanın yeri) toplantı salonunda TDF antrenörü Tarık KARSAN hoca tarafından verilmiştir.

Eğitimde başlangıç düzeyinde temel kış dağcılığına ilişkin bilgiler (kış dağcılığında giysi ve ayakkabı seçimi, çadır çeşitleri, kamp yeri seçimi, çadır yerleştirilmesi vb.) ile kış dağcılığında kullanılan malzemeler (kazma, krampon, kış ayakkabıları, deadman, buz burgusu, kar kürekleri vb.) hakkında bilgiler verilmiştir. Eğitim kapsamında üç çeşit ayakkabı (yumuşak tabanlı, plastik ve 4/4 tabanlı ayakkabı) ile klasik, yarı otomatik ve otomatik kramponların, bu ayakkabılara takılması ve çıkarılması konusunda çalışmalar yapılmıştır. Kazma çeşitleri ve boyları ile kullanımına ilişkin temel bilgiler verilmiş; hedik, çığ sondası, buz burgusu örneklerinin tanımı yapılmıştır.

Yaklaşık 3 saat süren eğitim çok verimli geçmiş ve en kısa zamanda bu eğitimlerin pratiğini yapılmasına karar verilmiştir.

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
24 Aralık 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları