Karakayalar Kaya Tırmanış Eğitimi-3 (05-06 Kasım 2016)

Kulüp olarak yıl içerisinde birçok dağ faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Çoğu zaman kaya etaplarında tırmanış ve iniş gerçekleştiriken ip ve düğümleri kullanma zorunluluk haline gelmekte. Bu tür bilgiler kullanılmadığında unutulmakta ve katılanlar kayada sıkıntı yaşabilmekte. Kulüp sporcularımızın kayada daha etkin ve bilinçli hareket etmesini sağlamak amacıyla başladığımız eğitim sürecinde aramıza katılan yeni sporcularla birlikte yolumuza devam ediyoruz.

Karakayalar kaya eğitimlerinin üçüncüsünü 05-06 Kasım 2016 tarihleri arasında Sivrihisar Karakayalar Tırmanış Parkında nefis bir havada kamplı olarak gerçekleştirdik. Aslında hafta başında Meterolojiye göre hava yağmurlu gözükünce bir ara etkinliği iptal etmeyi bile düşünmüşken, hafta sonuna doğru hava açtı ve belki yılın son sıcaklarında doğa bize tırmanma şansı verdi. 05 Kasım Cumartesi sabah saatlerinde Ankara'dan kendi araçlarımız ile başlayan yolculuğumuz 10:00 gibi tırmanış bahçesinde sonlandı. Hemen çadırlarımızı kurup tırmanış için hazırlıklara başladık.

05 Kasım Cumartesi - 1. Gün :

Bu hafta eğitimimizin ana konusu lider tırmanış. Başlangıçta Kral Yolu-Sektör 10 nolu blokta bulunan “Sadık Amca” (zorluk derecesi 5) ve “Sunset Yellow” (zorluk derecesi 5+) rotalarını kullandık. Öncelikle bu iki rotayı tüm sporcular lider olarak tırmandı. Herkes bu rotalarda birkaç kez lider tırmandıktan sonra Takılı Taş Sektörüne geçtik. Bu sektörde “Pazarlık Payı Var” (zorluk derecesi 5+) isimli rotayı benim liderliğimde Özer’in emniyetinde hazırladık. Uzun olan bu rotayı (16 metre) sporcularımız riskli olması nedeniyle top rope tırmandılar. Günün sonunda yorgun ama mutlu bir şekilde kamp alanına döndük. Çünkü bugün yeni rotalarda lider tırmanmıştık. Yemek faslında herkes getirdiklerini ortaya çıkardı ve yine krallara layık bir sofrada sohbetler eşliğinde karnımızı doyurduk. Çeşit çok yiyecekler lezizdi. Ancak eski mutfak sorumlumuz Gülsen ablanın seviyesine ulaşamadık. Ama ulaşmak için bir gayret var. (İşin açığı Gülsen ablanın sofrasında turşudan ezmeye kadar herşey oluyordu. Gülsen ablayı biraz aradık ama çaktırmayın.)

06 Kasım Pazar - 2. Gün :

Bugün güne birkaç saat express setlerini kullanarak klip atma antremanı ile başladık. Sonrasında sporcularımız başlangıç seviyesindeki rotalarda bunun uygulamasına yönelik tırmanışlar yaptı. Ardından liderin emniyetini alma; ip verme ve toplama gibi konulardında pratik uygulamalar yaptık. Daha sonra Çeşme Sektörüne geçip (Güney-Doğu yüzü) “Karamürsel Sepeti” (zorluk derecesi 6-) isimli rotada top rope tırmanışlar gerçekleştirdik. Akabinde sporcularımız “Jam Session” (zorluk derecesi 7-) isimli rotayı lider tırmanmayı denediler. Burada Türkşan oldukça başarılı bir tırmanış gerçekleştirip son bolta kadar ilerledi. Ancak bolt arası mesafenin fazla olması nedeniyle risk almamak açısından tırmanışı sonlandırmasını istedik. Akabinde tüm arkadaşlarımız bu rotayı lider olarak tırmanmayı denediler. Bu arada iki günün yorgunluğu arkadaşların performansını etkilemeye başlayıp, bir de zaman da ilerleyince eğitimi sonlandırdık. Malzemeleri derleyip toparladık kampa döndük. Biraz dinlendikten sonra çadırları da toplayıp Ankara'ya doğru yola koyulduk.

Kulüp olarak bu eğitimlere devam edeceğiz. Sırada Kasım ayı sonunda yapılacak dördüncü eğitim var. Dördüncü eğitimde görüşmek üzere.

Halil İbrahim ÇELİK
Faaliyet Raportörü
08 Kasım 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları