Ilgaz Küçükhacet Cumhuriyet Tırmanışı (2546 mt) - 30 Ekim 2016

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıldönümü kutlamaları kapsamında 29 Ekim 2016 cumartesi günü Kulüp olarak Madadost Geleneksel Köroğlu Cumhuriyet Tırmanışının 7. sini 16 sporcu ile gerçekleştirdikten sonra; ertesi gün (30 Ekim 2016 pazar) kardeş kulübümüz Çankırı Dağcılık Spor Kulübünün düzenlediği Ilgaz Küçükhacet Cumhuriyet Tırmanışına 3 sporcu ile katılarak kutlama programına destek olmaya karar verdik. Tırmanışa 3 kişi, Esat abinin arabası ile gideceğiz. Esat abi ertesi sabah bizi 05.30-06.00 sularında alacak ve Ilgaz'a doğru yola koyulacağız. Yoğun sis altında gerçekleştirdiğimiz Köroğlu tırmanışından dolayı yorgunuz. Eve gece saat 21.30 sularında dönebildik. Çantamızı hiç boşaltmadan, hemen bir duş alıp dinlenmeye geçtik.

Sabah 05.45 sularında Esat abi evin önüne gelip beni arayınca sırt çantamı dün akşam bıraktığım yerden alıp Esat abi, Nahit Gündoğdu ve ben yola devam ettik. Saat 08.30 sularında tırmanışa başlayacağımız Mülayim Yaylasındayız. Yolda bir kaç kez telefonla görüştüğümüz ÇANDAK ve Pars Dağcılık'tan katılan arkadaşların erkenci olduklarını ve tırmanışa 07.50 civarında başladıklarını öğreniyoruz. Bu grup Çankırı Dağcılık Spor Kulübünden 6 (altı), Ankara PARS Dağcılık İhtisas Spor Kulübünden 2 (iki) kişi olmak üzere toplam 8 (sekiz) kişiden oluşmakta. ÇANDAK tarafından gelenekselleştirilen ve Valilik tarafından da desteklenen Ilgaz Dağı Küçükhacet Cumhuriyet Tırmanışının bu yıl onbirincisi düzenlenmekte.

Tırmanışa 1560 rakımlı “Mülayim Yaylası” ndan başlıyoruz. Hava tırmanış için çok uygun. Sıcaklık GPS'de +2 derece görülüyor. Kapalı ve serin bir havada yükselmeye başlıyoruz. Gavur Kayalarının altına geldiğimizde kar atıştırmaya başladı. Önce yavaş yavaş başlayan kar yağışı Gavur Kayalarının üstüne çıkıldığında rüzgarın da etkisiyle tipiye dönüştü. Hava birdenbire soğudu, etrafımızı kaplayan sis bulutuyla birlikte göz gözü görmez hale geldi. Rüzgarın etkisinden kurtulmak için dik yükselmek yerine Gavur Kayalarını kesen vadi yatağını takip yükseldik. Bu arada önümüzdeki grubun izlerini yakalayınca izleri takip ederek yükseldik. Nihayet saat 11.30 sularında, diğer gruptan 15 dakika sonra 2546 metrelik zirveye ulaştık. Şimdi tüm ekip bir arada, 11 kişi. Zirvede şiddetli bir rüzgar ve tipi var. Hava sıcaklığı -3 olarak görülüyor GPS'de. Rüzgarla bizler bu soğuğu daha fazlaymış gibi hissediyoruz. Bu yüzden zirvede çok fazla kalamıyoruz. Hemen etkinliğe katılan 3 Kulübün flamaları ve Türk Bayrağı açılıyor ve zirve fotoğrafı çektiriyoruz.

Saat 12.00 sularında inişe geçiyoruz. Gavur Kayalarının üstüne indiğimizde, rüzgar almayan bir bölgede mola verip, bir şeyler atıştırıp, sıcak bir şeyler içerek soğuğun etkisini azaltmaya çalışıyoruz. Çankırı ekibi tırmanışı Gavur Kayalarının soluna geçip sırt hattına yakın bir bölgeden sağa doğru kayarak gerçekleştirirken, bizler direkt olarak Gavur Kayalarını kesen vadiden tırmanmıştık. İnişi bizim tırmandığımız vadiden gerçekleştiriyoruz. Nihayet saat 14.30 sularında Mülayim Yaylasına ulaşıp, faaliyeti sağ salim bitiriyoruz.

Tırmanışımız 6 saat sürdü. Altı saatte 8700 metre mesafe katedip; 986 metre yükselme gerçekleştirdik. Tüm faaliyet boyunca altı derece ısı farkı yaşanmış olup, herhangi bir teknik malzeme kullanılmamıştır. Bu faaliyeti düzenleyen Çankırı Dağcılık Spor Kulübü ile Dağcılık Federasyonu Çankırı İl Temsilciliğine misafirperverlikleri için çok teşekkürler.

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
04 kASIM 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları