6. Geleneksel Köroğlu Cumhuriyet Tırmanışı - 29 Ekim 2015

Madadost olarak Cumhuriyetimizin ilanı anısına her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz Halk şairlerimiz içerisinde özgürlüğün sembolü olan Köroğlunun adını alan Bolu Köroğlu dağı tırmanışımıza 06:00 Ankara Sezenler sokaktan başladık.

Meteorolojinin hava durumu raporuna göre hava açık ve güneşliydi. Kahvaltı molası Beypazarı Mevlana Tesisinine çorba içerek, kahvaltılık yiyerek yapıyoruz. Kahvaltıdan sonra bu etkiniğin lideri olan Adil YAZIBAKAN etkinliğin sorunsuz tamamlanabilmesi ve doğanın korunması için uyulması gereken kuralları ve artçının Engin ALKAN olduğunu açıkladı ve yola çıkdık.

Beypazarının içinden geçip kuzey batıya Kıbrısçıga doğru yöneldik. 09:30 civarında etkinliğin başlangıç noktasına olan yaklaşık 1600 metredeki kulubeye geldik. Giysilerin düzenlenmesi, batonların ayarlanması hazırlıklarından sonra çok güzel bir havada ( Sonradan öğrendik ki Ankarada ise buranın aksine müthiş bir soğuk varmış.) yürüyüşe başladık.

Biraz ilerledikten sonra yolun solundaki küçük akarsuyun üzerindeki köprüden ormana girdik. (Bazen sonbahar olmasına rağmen gürül gürül aktığıda oluyordu ) karşıya geçtik ve ormanın içinden tırmanmaya başladık.

Arkadaşlarımızdan bazıları kanlıca mantarlarından bulabildiklerini topladılar. Ormanın bitimi yaklaştığında hemen hemen Çoban Uçuran kayalıklarının yakınında sayılan yayla evleri görünmüştü. Evlerin yakınından geçerek devam ettik. Ormandan Köroğlu güneydoğu çanağına çıktık. zirveyi görmüştük. Zemin baya suluydu ve hep akarsu sesi duyuyorduk.

Zirveye doğru ilerlediğimizde Aşıklar Pınarı diye bildiğimiz su kaynağına Köroğlu pınarı diye tabela konulmuştu. Ve artık zirvedeydik. Engin ALKAN'ın günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Ardından saygı duruşu yaptık, ve İstiklal Marşını okuduk. Herzaman olduğu gibi geleneksel bayraklı Cumhuriyet fotoğraflarını çekdik. Biz bu töreni yaparken Bursadan gelip henüz zirvenin altında olan dört kişide törenimize aşağıda saygı duruşu ile eşlik etti. Bu sene zirvede dikkati çeken hiç rüzgar olmaması ve yazdan kalma bir gün gibi olmasıydı.

Cumhuriyetimizin 92. yılında gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe katılan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor, Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Bu yıldönümünde, büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz

Faaliyet Raportörü Hülya SARAÇ
- Ankara

  • Etkinlik Fotograflar