Emler / Eznevit / Karasay Tırmanışı - (20/21 Haziran 2015)

2014 yılında başarıyla tırmandığımız Mont Blanc tırmanışı Kulübümüzün 2015 yılı faaliyet programında yer alınca hazırlıklara başlıyoruz. Belirlenen tırmanış tarihi 11-18 Ağustos. Önce 6 kişilik ekip belirleniyor. Sonrasında da Mont Blanc ekibini tırmanışa hazırlamak amacıyla antreman programı yapılıyor. Bu program kapsamında yapılacak antreman tırmanışları ve tarihleri aşağıdaki şekilde belirleniyor.

1.) Emler/Eznevit/Karasay Tırmanışı (20-21 Haziran 2015)
2.) Kızılkaya Tırmanışı (04-05 Temmuz 2015)
3.) Büyükdemirkazık/Küçükdemirkazık Tırmanışı (17-18-19 Temmuz 2015)
4.) Kaldı/Alaca Tırmanışı (01-02-03 Ağustos 2015)

Bu program kapsamında Mont Blanc ekibinin tüm tırmanışlara katılması zorunlu tutuluyor. Ancak bu tırmanışlara Kulüp üyelerinden katılmak isteyenlerde olunca ekibi 12 kişiye çıkarıyoruz. Mont Blanc ekibi 6 kişi (Sağlık sorunları nedeniyle Mont Blanc ekibi daha sonra 4’e düştü), 6 Kulüp üyesi (Bu sayı daha sonra Mont Blanc ekibinden 2 kişinin eksilmesiyle 8’e çıktı). Böylece her 15 günde bir Aladağlar serüvenimiz başladı. Bu tırmanışların ilki olan Emler-3723 mt; Eznevit-3560 mt ve Karasay-3550 mt zirvelerine tırmanmak için 19 Haziran Cumayı Cumartesiye bağlayan gece saat 01.30'da Sezenler Sokak’tan Niğde’ye hareket ediyoruz.

20 Haziran 2015 Cumartesi

Sabah saat 07.00 sularında Demirkazık dağevindeyiz. Aracımızı burada bırakıp traktörle Sokolupınarın yukarısındaki Gelincik Kayaları kamp alanına kadar traktörle gideceğiz. Traktöre geldiğimizi haberdar edip, son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Saat 07.30 sularında eşyalarımız traktöre yükleniyor ve tozlu topraklı konforlu yolculuğumuz başlıyor. Yaklaşık bir saatlik traktör sefasından sonra saat 08.30 sularında Gelincik Kayalarındayız. Kamp yüklerimizi katırlara verip Çelikbuyduran’a doğru yürüyüşe geçiyoruz. Saat 08.40.

Hava açık ve güzel. Normal bir tempoyla tırmanıp, kapının başlangıcında kısa bir nefes molası veriyoruz. Kapının içinde güneş görmeyen bölgelerde halen kar var. Eğim fazla olduğundan mümkün olduğu kadar kara fazla girmeden kapıyı geçiyoruz. Bu arada yolun yarısında yüklerimizi taşıyan katırlar bizi yakalayıp geçiyor. Bu sefer kampımızı Çelikbuyduran yerine Mola Kayasının yanında; Karasay Çanağının altına atacağız. Çünkü Çelikbuyduranda çok fazla kar var ve su kaynağı henüz yüzeye çıkmamış.

Bizler Mola Kayasına ulaştığımızda kamp yüklerimiz çoktan kamp yerine indirilmişti. Burada kısa bir dinlenme molası veriyoruz. Kamp alanına uğramadan zirveye devam edip, dönüşte çadırlarımızı kuracağız. Buraya kadar Kapının içi hariç pek kar görmedik. Artık buradan sonra sık sık kar parkurlarını geçmek zorunda kalacağız. Çünkü kar Çelikbuyduranın altına kadar uzanıyor. Önümüzde bizden epeyce önce tırmanışa başlayan bir grup var. Tempoları oldukça düşük ve karlı bölgeye girmemek için yollarını değiştirip zaman kaybediyorlar. Bizler karda iz aça aça dik bir şekilde yükseliyoruz. Çelikbuyduran’a ulaştığımızda tüm çadır yerlerinin karla dolu olduğunu görüyoruz. Eğer kampımızı buraya kurmak istesek çadır yeri konusunda bayağı sıkıntı yaşayacakmışız. Bu dönemde hafta sonları sürekli 3-5 çadırın bulunduğu Çalikbuyduran’da sadece tek bir çadır görülüyor. Oda karın olmadığı kayaların üstüne kurulmuş.

Çelikbuyduran’da bir nefes molası veriyoruz. Buradan itibaren Yedigöllere aşılan sırta kadar her yer kar altında. Emler’e ulaşan soldaki dik parkurda çok fazla kar var ve bizler bu dik parkur yerine sırta ulaşıp, sırttan Emler’e devam etmeye karar veriyoruz. Ekip iyice yoruldu. Sırta devam ederken birkaç arkadaş kampa geri dönmeye karar veriyor. Sırtı aşınca Emler zirvesinin güneydoğu yüzünde birkaç küçük bölge dışında doğru dürüst karın olmadığını görüyoruz.

Patikadan yavaş yavaş tırmanıyoruz. Nihayet saat 14.30’da ilk 5 kişilik ekip zirveye ulaşıyor. 15-20 dakikalık bir mesafede geride kalan iki arkadaşımız geliyor. Hava kapalı ve sisli. Esen hafif bir rüzgar bizleri üşütüyor. Ama mutluyuz. Zirvedeyiz. Tebrikler, kutlamalar ve zirve fotoğraflarını çekiyoruz. Zirve defterinin yazılması esnasında aşağıdan gelen iki kişilik ekip de zirvenin altına yaklaşıyor. Zirveye ulaşan ilk beş kişilik ekip Adil abinin liderliğinde kampa dönerken ve ben aşağıdan gelen ekibi zirvede bekliyorum. Yaklaşık 10-15 dakika sonra ikinci grupta zirvede. Aynı tebrikler, kutlamalar, zirve fotoğraflarının çekilmesi sonrası çok fazla beklemeden saat 15.20’de inişe geçiyoruz. İniş kolay. Bu arada önden inen grup çoktan kampa ulaşıp, çadırlarını kurmuşlar. Bizler saat 16.15 sularında kampa ulaşıp, çadırlarımızı kurup dinlenmeye çekiliyoruz.

21 Haziran 2015 Pazar

Bugün Karasay ve Eznevit’e tırmanış günü. Hareket saatimiz 05.30. Herkes erkenden uyanıp kahvaltısını yapıyor, çantasını hazırlıyor ve saat 05.35’de kamptan ayrılıyoruz. Bugün zor geçecek. Çünkü Karasay çanağı tamamen karla kaplı. Kamptan ayrıldıktan 15 dakika sonra ilk kar kütlesine ulaşıyoruz. İlk birkaç adımda yumuşak ve kolay geçilecek gibi kar, ilerleyen bölümlerde oldukça sertleşiyor. Riske girmiyoruz ve kramponlar takılıyor. Kramponlarla sert bölgeyi rahatça geçiyoruz. Ancak arada bir karsız bölge var. Daha sonra tekrar kar başlıyor. Bu nedenle kramponlarımızı çıkarmadan bu taşlık ve kayalık bölgeyi yavaş ve dikkatle ancak zorlanarak geçiyoruz. Tekrar karlık bölgeye gelince rahatladık. Ancak çanakta eğim artıyor ve kar oldukça sert. Kramponlardan sonra kazmalarımızı da çıkarıyoruz. Kramponla nasıl tırmanılması gerektiği konusunda kısa bir bilgi alış verişinden sonra yavaş yavaş ve gayet dikkatli bir şekilde tırmanmaya başlıyoruz. Ancak eğimin fazla olması ve hissedilen adrenalinden dolayı yorulmaya başladık. Parkurun ortalarında bir kaya setinin üstünde mola verip nefesleniyoruz. Bu arada kramponlar kontrol ediliyor. Gevşeyen krampon bağcıkları sıkılaştırılıyor, bir şeyler atıştırılıyor ve tekrar tırmanılmaya başlanılıyor.

Zor, yorucu bir bir tırmanış sonrası saat 07.30’da Karasay sırt hattındayız. Sırt hattının güney yüzünde kar yok. Geride kalan arkadaşları beklerken soluklanıyoruz, kramponlardan kurtuluyoruz. Tüm ekip toplandıktan sonra Karasay zirveye doğru hareket ediyoruz ve saat 07.45’de Karasay zirveye (3550 mt) ulaşıyoruz. Kutlamalar tebrikler ve fotoğraf çekimi ve kısa bir dinlenmeden sonra Karasay zirvede çok fazla zaman kaybetmeden saat 08.00’de Eznevit’e hareket ediyoruz.

Eznevit’e giden rota karasay’dan sırta iniş ve sonrasında tekrar Eznevit zirveye doğru yükseliş şeklinde. 3550’lerden 3400’lere iniş ve sonra tekrar 3560’a yükselme insanı yoruyor. 08.10’da sırta iniyoruz. Sırttan sonra yorgun adımlarla Eznevit zirveye doğru yavaş yavaş yükselmeye başlıyoruz. Önümüzde kayalık bir kütle var ve bizler kayalık kütlenin izin verdiği küçük bir patikadan kütlenin ardına geçiyoruz. Nihayet saat 09.45’de Eznevit zirvedeyiz. Bugün hedeflediğimiz her iki zirveyede sıkıntısız bir şekilde ulaştık. Bunun verdiği rahatlıkla zirvenin ve güzel havanın keyfini çıkarıyoruz. Manzara müthiş ve tüm zirveler tüm ihtişamıyla karşımızda yükseliyor.

Saat 10.10’da Eznevit zirveden ayrılıyoruz. Şimdi önümüzde tekrar tırmanmamız gereken Karasay kütlesi var. Kütlenin altında verdiğimiz kısa bir moladan sonra tırmanmaya başlıyoruz. Saat 10.50’de ikinci kez Karasay zirvedeyiz. Burada çok fazla zaman kaybetmeden inişe devam ediyoruz. Çanağa inen sırta ulaştığımızda tekrar kramponlar takılıyor ve dikkatle iniyoruz. Zaman zaman kayan arkadaşlar olsa da karın yumuşaması ve arkadaşların da tecrübesinden dolayı çok fazla hızlanmadan kazmaların yardımıyla duruluyor. Hatta bazen antreman amacıyla kayma denemeleri yapılıyor.

Saat 11.40’da kamptayız. Yorulduk ancak mutluyuz. Tehlikeli ve sıkıntılı bölgeleri sıkıntısız bir şekilde geçip hedeflediğimiz zirvelere ulaştık. Aşağıya iniş hareket saatimizi saat 13.30 olarak belirliyoruz. Kimi arkadaşlar dinleniyor, kimisi karnını doyuruyor, kimisi de çadırlarını yavaş yavaş toplamaya girişmiş. Saat 13.30’da herkesin malzemesi sırtında inişe geçiyoruz.

Üç saatlik bir yürüyüş sonrası Gelincik Kayalarındayız. Traktörümüz bizi bekliyor. Çantalar traktöre yerleştiriliyor ve dağevine hareket ediyoruz. Keyifliyiz. Mutluyuz.

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
17/07/2015 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • Tırmanışın videosu