TDF Allahuekber Şehitlerini Anma Zirve Tırmanışı - Sarıkamış (25-27 Aralık 2015)

TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONUNUN 17. GELENEKSEL SARIKAMIŞ ALLAHUEKBER DAĞI ŞEHİTLERİ ANMA , ZİRVE TIRMANIŞI. Ankaradan , MADADOST adına bu etkinliğe katılmak için , 23/12/2015 günü, 18.00 de Doğu Ekspresinin yataklı vagonuyla Sarıkamışa hareket ettim. Sivasta Sivdaklı dağcı arkadaşlarımız da 14 kişiyle katılınca , çok neşeli ve çok eğlenceli bir yolculukla Sarıkamışa geldik. Bende çakma Sivaslı olarak onların aralarına katılıp, bütün imkanlarından faydalandım. Yolda verdikleri Çiğ köfte partisini anlatmıya kelimeler yetmez. Geceyi onların sayesinde çok rahat bir şekilde misafirhanede geçirdik.

Sabah buluşma yerinde kontrollar yapılıp kayıtlar alındı. 90 kişiden fazla dağcı arkadaşlarımızla belediye otobüslerine binip yeni Selim yolundaki Şehitliğe gelindi. Burada Şehitlerimizle ilgili saygı duruşu ve İstiklar marşımız okundu. Kaymakam, Belediye başkanı ve TDF başkanı günün mana ve önemini belirten konuşmalar yaptılar Selime gelinip, Karstan uçakla gelecek arkadaşlarımızı beklemek ve erzak temini için bir saat mola verildi. Daha sonra Sarıgün köyüne gelinip, köy girişine çadırlarımızı kurduk. Akşam köy kahvelerinin hepsi doluydu. Eski muhtar Gazi beyin yaptığı Çağ kebabı milleti mest etti. Köy sakinlerinin ilgisi ve yardımları çok takdire değerdi.

Sabah kalktığımızda ise üşümiyen nadir insanlardan biriydim çünki 5 kg lık 42 derecelik Amerikan uyku tulumumu getirmiştim. Daha köyde üşürsek 2850 metredeki kamp yerinde donarız diye çok arkadaşlarımızın morali bozuldu. Geçen senelere göre karın olmaması büyük dezavantajdı çünki kar havayı yumuşatırdı. Bu sene ise ayazdan köylüler çok çekiyorlardı. Avantajlı tarafı ise ayaklar islanmazdı. Goretex diye alınan ayakkabıların çoğu su geçiriyordu ve ben yds askeri botlarla gelmiştim.

Sabah 10.00 da çadırlar sökülüp tam kamp yüküyle 2850 metredeki kamp yerine hareket edildi. Kamp yerine geldiğimizde kamp kuracağımız yerdede kar kalmadığı ve meyilli takır takır bir toprakla karşılaşmamız hepimizi şok etti. Kar üzerine çadır kuracağımızı düşünerek özel yapılan uzun kar çubuklarını buraya kadar boşuna taşımısım. Bereket ne olur ne olmaz diyerek sert zemin çubuklarınıda getirmiştim. Nede olsa tecrübe konuşuyor. Biraz sonra çıkacak fırtınada çok çadır zor durumda kalacak ve çubuklar karaborsaya düşecek. Ben büyük çadırımı getirmiştim. Bu sayede todosklu arkadaşlarla benim çadırda buluştuk ve Şirin Karadeniz arkadaşımızın hazırladığı nefis çorbayı ve balığı v.s yi yiyip fırtına altında çok güzel bir gece geçirdik. Arkadaşlar gittikten sonra iyi bir uyku çektim.

Sabah 06.30 da uyanıp 07.00 deki hareket saatine kadar hazırlığımı bitirdim. Çadır dışına çıktığımda korkunç bir fırtınanın devam ettiğini bütün çadırların buz tuttuğunu gördüm. Genelde arkadaşlarımızın çoğu süper malzemelerle gelmişlerdi. 94 kişi olarak çıkış başladı. 11:00 itibarıyla Allahuekber zirvesine çıkıldı. Fatihalar ve Dualar okundu. Resimler çekildi. Benim makinalarımda dahil bir çok makinanın pilleri dondu. İyiki çift makina getirmişim. Küçük makinam sayesinde biraz resim çekebildim. Zirvede hava güzeldi. 360 derece her taraf görünüyordu. Ağrı dağı bile pırıl pırıldı.

Dönüşe geçilip rüzgar altında çadırlar toplandı ve inişe geçildi. Köye yaklaştığımızda köy çoçukları köy girişine kurdukları çay ocağından 94 kişiye çay dağıtmaları ve içimizi ısıtmaları övgüye değerdi. Katılım belgeleri dağıtıldı ve Sarıkamışa dönüş başladı. Doğu ekspresi ile dönüşe geçtim zaten diğer arkadaşlarda sarıkamıştan trene binmişlerdi . Buluşup Ankaraya kadar çok neşeli bir dönüş yaptık. 24 saatlik tren yolculuğu çok rahat ve zevkli oluyor tabii bir arkadaş grubunuz varsa.

Böylece 3. defa bir Sarıkamış etkinliği daha sonlandırılmış oluyor. Emeği geçenlere ve katılan bütün arkadaşlara çok teşekkürler. Bu harekattaki şehitlerimize de Allahtan rahmet dilerim.

Metin ÖZ
Faaliyet Raportörü
29/12/2015 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları