ETUDOSD Dedegül Tırmanışı - 24-25 Mayıs 2014

İki yıllık bir aradan sonra yeniden ETUDOSD'un düzenlediği 18. Dağcılık Şenliği ve Dedegöl Dağı (2998 mt) tırmanışı için 9 dağcı ve bir dağcı adayımızla (Acar Şahin) 24-25 Mayıs 2014 tarihlerinde Isparta-Eğirdir Melikler Yaylasındaydık. Dedegöl Tırmanışı için 24 Mayıs cumartesi sabahı 05.00'de Maliye Bakanlığının önünden Eğirdir'e hareket etmeği planlamıştık ancak Ziya Beyin gecikmesi bizi telaşlandırdı. Kendisine hiçbir şekilde ulaşamıyorduk. Yine de 05:17'de yola çıkma kararı aldık. 45 dakika sonra Ziya Bey bizi aradı ve gecikme için özür dileyerek bize Polatlı'da yetişebileceğini söyledi. Biz de zaten kahvaltı molası verecektik. Polatlı’da çorbalarımızı içerken Ziya Bey geldi ve ekip tamamlanmış oldu. Tabii doğal olarak çorbalar Ziya Bey’den… ve saat 11.00 sularında Eğirdir'e ulaştık.

ETUDOSD Kulüp Binasına gittiğimizde tüm ekiplerin kampa gittiğini öğrendik. Verdiğimiz bir saatlik molada eksiklerimizi tamamladık ve saat 11.30 da Melikler Yaylasına hareket ettik. Saat 13:00 sularında kamp alanına geldiğimizde güzel bir hava ve rengarenk çadırlardan oluşan bir görüntüyle karşılaştık. Hemen uygun bir alana çadırlarımız kurduk ve kamp alanına bizden önce gelen dostlarımızla hasret giderip kucaklaştık.

Bu yıl kamp alanı önceki yıllara göre biraz farklıydı. Kampın orta bölümünde outdoor malzemeleri satan bir reyon ve çay, kahve, tatlı, köfte vs. satan tezgahlar vardı. Ara sıra yağan yağmurlarda bu yerler herkesin sığınma yeri olmuştu. Kamp yerinde ayrıca Yenişarbademli Belediyesinin bir genel kullanım çadırı, seyyar tuvaletler ve iki adet Ambulans vardı.

Saat 15:00'de her yıl olduğu gibi Pınargözü’ne hareket ettik. Burası kamp yerine 3-4 km uzaklıkta bulunan doğa harikası bir yer. Dedegöl Dağının kar sularının bir mağarada çıktığı bu yerde biraz dinlenip fotoğraf çektik tekrar kamp alanına döndük. Akşam yemeğinde artık bir klasik haline gelen ETUDOSD'un verdiği kuru fasulye, tavuklu pilav ve irmik helvasıyla karnımızı doyurduk. Yemeğin sonlarına doğru yağmur bir kez daha yağdı ama kısa sürdü. Herkes hayatından memnun gözüküyordu.

Yemek sonrası kamp ateşinin etrafında Isparta Vali Yardımcı ve Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca’nın konuşmaları, şenliğe katkıda bulunanlara resmi ve özel kişilere plaket dağıtılmasından sonra başlangıçtan bugüne Dağcılık Şenliğinin slayt gösterisi izlendi. Daha sonra yapılan toplantıda ertesi sabah 05:00 ve 06:00'da iki gurup halinde tırmanışa başlanılacağı saat 06:00'dan sonra ise izin verilmeyeceği duyuruldu. Dağdaki koşullardan dolayı teknik malzemeye gerek olmadığı bildirildi.

Saat 22:00 sularında Madadost ekibi dinlenmek ve son hazırlıklarını yapmak için çadırlarına çekildi. Ancak Ziya Bey ve ben biraz daha vakit geçirmek için çay satılan bölüme gittik. İlk çaylarımızı içtikten hemen sonra son yılların en büyük sağanak yağışına tanık olduk. Bu kamp süresince yağan son yağmurdu. Dağ başında üstü kapalı bir mekanda çayımızı yudumlarken yağmuru izlemek keyifliydi.

25 Mayıs 2014, Saat 04:30'da uyanıp kahvaltı yaptık. Bu tırmanışın liderliğini Ziya Arif Ateş, artçılığını da ben üstlendim. Bu arada ekibimizden Önder Karadeniz İstanbul’dan gelen kardeşi Cengiz Karadeniz’le yürümek için bizden izin alarak ayrıldı, yine kendi imkanlarıyla kampımıza gelen genç dağcılarımız Tuna Memiş ve Mert Can Deniz bize katıldı. Ömer Şahin küçük oğlu Acar’ı kamp yerinde bıraktı ve böylece 9 kişi olarak 05:02'de tırmanışımıza başladık.

Tırmanışa katılan çok sayıda kişi vardı. Tek sıra halinde yola koyulduk. Sık ama çok kısa molalarla tırmanışımızı sürdürürken güneşin Beyşehir Gölünden doğuşunu izledik. Manzara gerçekten görülmeye değerdi. Birkaç kare fotoğraf aldıktan sonra tırmanışımıza devam ettik. Bu arada ekiplerin bazıları çok hızlı tırmanarak bizi geçiyor bazıları ise mola verdikleri için gerimizde kalıyordu. Biz ise hiçbir şekilde tempomuzu bozmadan istikrarlı bir şekilde tırmanışımıza devam ettik. Yaklaşık iki saat sonra Önder Karadeniz ve Cengiz Karadeniz’in diğer gruptan ayrılarak bizi beklediklerini gördük. Onlar da ekibe katıldılar ve hiçbir sorun yaşamadan saat 09:05'de zirveye ulaştık. Zirve yine kalabalıktı. Ancak havanın açık olması herkes için şanstı. Hemen fotoğraflar çektirdik, birbirimizi kutladık ve zirvenin keyfini çıkardık. 09:45 de toparlanarak inişe geçtik. İnişte de hiçbir sorun yaşamadık yine kısa molalarla inişimizi yaparken son anda tırmanışın lideri Ziya bey 10 dakika mola verdi. Hepimiz neye uğradığımızı şaşırdık. Bu on dakikayı herkes kendince bir şeyler yaparak geçirdi ve inişimizin son bölümüne başladık. Ekibimiz 12:20'de dağdan inmiş oldu ancak daha 20 dakikalık bir yürüyüşümüz vardı. Sonunda 12:45 de kamp yerine vardık. Hareket saati 14:00 olarak belirlendi. Hem sorunsuz bir şekilde tırmanışı tamamlamış olmamız hem de ETUDOSD’un bizlere verdiği nefis gözleme ve ayran bizi son derece mutlu etti.

Biraz dinledikten sonra çadırlarımızı toplayıp arabaya bindik. Önder Karadeniz’in kardeşiyle vedalaşmak için ayrılması bize beş dakikaya kendisine ise tüm ekibe yolda çay ısmarlamasına mal oldu. Ankara’ya akşam 20:00’da ulaştık ve bir sonraki etkinlikte görüşmek için ayrıldık. Böylece dolu dolu geçen bir etkinliğimizi daha bitirmiş olduk. Bu etkinlik esnasında grubumuzun uyumlu ve disiplinli olması ve faaliyetimizi sağlıklı bir şekilde tamamlamış olmamızdan dolayı memnuniyetimi belirtmek istiyorum.

MADADOST olarak Dedegül Doruğu Tırmanışını başarıyla gerçekleştiren arkadaşlarımızı kutlarız.

1. Mustafa Karabulut
2. Ziya Arif Ateş
3. Engin Genç
4. Ömer Şahin
5. Arif Ekmen
6. Kadir Tuncer
7. Önder Karadeniz
8. Cengiz Karadeniz (DAG)
9. Tuna Memiş
10. Mert Can Deniz
11. Engin Alkan

Engin ALKAN
Faaliyet Sorumlusu/Raportörü
26/05/2014 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları