Aladağlar Büyük Demirkazık Tırmanışı - (18-19 Ağustos 2013)

Etkinlik : Demirkazık Doğu Çarşağı Klasik Rota Zirve Tırmanışı.

Etkinlik Tarihi : 18-19 Ağustos 2013

Etkinlik Sorumlusu : Adil YAZIBAKAN

Katılımcılar : Bünyamin Tarık KAYA, Mustafa KARABULUT, Ziya Arif ATEŞ, Veli GÜNGÖR, Engin ALKAN, Gülsen SALMAN, Adnan KANTAR, Doğa Can ULU, Uğur KUŞÇU, Adil YAZIBAKAN

Kamp Yeri : Mevsimlik Gölün kenarı (Gölde su yoktu)

Hava Durumu : Hava güzel. Gündüz güneşli ve bulutsuz. Gece karanlık değil. Zirve güneşli ve bulutsuz.

18 Ağustos 2013 Saat 23.00'de Ankara'dan Maliye Bakanlığının önünden hareket ettik. Sabah saatlerinde Demirkazık Dağevine ulaşıyoruz. Kısa bir hazırlık ve çantalarımızı traktöre yerleştirip sabah saat 06.00'da Mümtaz Çankaya Dağevinden Arpalığa areket ettik. 07.15'de Arpalıktayız. Arpalık'tan hareket ve saat 08.40'da Tekepınarı'na vardık. Mevsimlik Gölün kuru olduğu duyumu alındığından su ihtiyacı oradan karşılanıp Cimbarın üstündeki patikayı takip ederek, saat 10.45'de Mevsimlik Göl'e ulaştık. (2939 mt) Kampımızı kuruyoruz. Genel ihtiyaçlar giderildi ve dinlenme zamanı. Daha sonra Bünyamin Tarık KAYA ve Adil YAZIBAKAN tarafından Mevsimlik Göl'den doğu çarşağı rotasının başlangıç noktasına keşif tırmanışı yapıldı. (Doğu çarşağı rotasından dağın dibine de çok yanaşmadan kayalık alandan tırmanılan rota; sırtta Kızılçarşak klasik rotası ile birleşiyor.) Keşifden sonra ip kullanımıyla ilgili Gülsen SALMAN ve Doğa Can ULU eşliğinde çalışma yapıldı.

Zirve tırmanışı için 19 Ağustos 2013 sabah 02.30'da kalkıldı. Kahvaltı yapıldı. Termoslar için sular ısıtıldı. Çantalar hazırlandı. Herkes yanına yaklaşık 3 litre su ve atıştırmalık aldı. Saat 03.00'de kamptan ayrılıyoruz. Harika bir hava var. Doğu duvarını sağımıza alarak dik rotayı tırmandık. Saat 06.40'da sırt hattına(3332 mt) ulaşıldı. Emniyet kemerlerimizi takarak kaya rotasına girildi. Zirve öncesi iki yerde önceden hazırlanmış istasyonlardan ip açtık. Saat 10.10'da zirvedeyiz. Bir saat zirvede kaldık, dinlendik ve Bünyaminin zirvede yaptığı Türk Kahveleri eşliğinde o müthiş manzarayı izledik.

Saat 11.15'de çıkarken bıraktığımız ipleri kullanarak inişe geçtik. En arkaya üç tecrübeli dağcıyı bırakıp, ilk önce tecrübesiz arkadaşları indirdik. Sırtta bir saat kadar onları bekledik ve saat 16:00'da Bünyamin'in rehberliğinde kampımıza vardık. Çadırlarımızı toplayıp saat 17.00'de Arpalığa doğru yola çıktık. Saat 20.30'da Arpalıkta bizi bekleyen traktöre ulaşıp önce dağevine; dağevinden sonra zaman kaybetmeden Ankara'ya hareket ediyoruz ve 00.03'de Ankara'ya Maliye Bakanlığına ulaşarak bir etkinlik daha güzel ve sorunsuz bir şekilde sağ salim tamamlanmış oldu.

Bu etkinlikte ayrıca Bünyamin Tarık KAYA'nın kendi projesi olan zirveye bayrak direği ile bayrak asma projesini (Ucunda ay yıldızı olan 2,50 mt boyunda 3000 gram nikelajlı bir direk) elbirliği ile gerçekleştirdik.

Adil YAZIBAKAN
Faaliyet Lideri
02 Eylül 2013-Ankara

  • Etkinlik Fotografları