Ilgaz Küçükhacet Tırmanışı - 09 Eylül 2012 Pazar

Yeni dönemin ikinci faaliyetini 09 Eylül 2012 Pazar günü; 15-16 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Aladağlar Demirkazık Tırmanışına antreman olması bakımından 18 kişilik bir sporcu grubuyla Ilgaz Küçükhacet zirvesine tırmanarak gerçekleştirdik. Aracımız pazar sabahı saat 05.00 de Maliye Bakanlığının önünden hareket etti. Katılımcı listesinde adı bulunmayan Adil Abinin son anda aramıza katılmasıyla sayımız 18'e çıktı ve Ilgaz’a doğru hareket ettik. 4 kişilik Ecer Ailesi, Sedat ve Adnan Bey bu etkinlikte bizimle birlikte ilk defa doğa yürüyüşü yapacaklar.

Saat 08.30 da Ilgaz kavşağındayız. Akbak tesislerinde çay ve kahvaltı molası veriyoruz. Burası ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz son nokta. Saat 09.00 da Mülayim Yaylasına hareket ediyoruz. 09.45 de yaylaya ulaşıyoruz. Kısa bir hazırlık ve saat 09.50 de tırmanışa başlıyoruz. Rotamız karşımızda devasa kütlesiyle yükselen Küçükhacet zirvesine Gavur Kayalarının arasındaki geçitten geçip dik bir şekilde tırmanarak ulaşmak. Tırmanışın ilk bir saatlik periyodunda Ecer Ailesinden 15 yaşındaki Bora pes ediyor ve babası ile birlikte onu yaylaya geri gönderiyoruz. Gavur Kayalıklarının üstüne çıktığımızda tırmanışa başlayalı iki saati geçmişti. Kayalık alanı geçtik. Artık önümüzde çayırlıklarla kaplı dik zirve kütlesi var. Tırmanışa devam ediyoruz. Zirvenin altına geldiğimizde grubun liderliğini ilk defa böyle bir etkinliğe katılan Ecer Ailesinin annesi Çiler Hanım ile ailenin büyük oğlu (18 yaş) Berk’e bırakıyoruz. Çiler Hanımı grubun yenileri Sedat ile Adnan Bey takip ediyor. Berk gençliğinin verdiği heyecan ile grup liderliğini ele alıyor ve herkesten önce saat 12.10 da tırmanışa başladıktan 3 saat 25 dakika sonra zirveye ulaşıyoruz. Artık herkes zirvede. Zirve rüzgarlı ve bizler terliyiz. Zirve kutlamasından sonra, saat 13.00 e kadar zirvenin rüzgar almayan kuytu bir bir bölgesinde dinlenmeye çekiliyoruz. Çantalardan azıklar ile birlikte termoslar çıkıyor. En güzel sürpriz Bünyamin Beyin çantasından kavunun çıkması oluyor. Bünyamin Bey sayesinde Kaçkar zirveden sonra Ilgaz Küçükhacet zirvesinde de kavun yeme şansına sahip oluyoruz.

Saat 13.00 sularında ayaklanıyoruz. Zirve fotoğrafı çektirme zamanı. Hava açık ve manzara güzel. Arkamıza fon olarak Büyükhacet Zirvesini alarak grup fotoğrafı çekiyoruz. Saat 13.10 da sırttan Geyikbeli’ne doğru inişe geçiyoruz. Saat 14.00 de Geyikbelindeyiz. Kısa bir mola ve Ilgaz Obasına doğru devam ediyoruz. Sırttan sonra ormana giriyoruz. Ormanın içi sırtta nazaran daha serin. Ilgaz Obasına ulaştığımızda saat 15.30 ve yola çıktığımızda serbest yürüyüş moduna geçiyoruz. Yol kenarı böğürtlen ve frambuaz tarlası gibi. Herkes yol kenarında böğürtlen ve frambuazlara saldırıyor. Yürüyüş yavaşlıyor. Saat 16.30 da Karayolları binasında bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz. Kısa bir üst baş değiştirme ve dönüşe geçiyoruz. Ilgaz Kavşağında tekrar çay ve ihtiyaç molası veriyoruz. Saat 18.00 de Ankara’ya doğru hareket ediyoruz. Saat 20.00 de sağ salim Ankara’ya ulaşıp faaliyetimizi sonlandırıyoruz.

Demirkazık öncesi iyi bir antreman faaliyeti gerçekleştirdik. Hava güzeldi. Grup güzeldi. Herkese teşekkürler.

  • Etkinlik Fotografları