Hasandağı Tırmanışı-16 / 17 Haziran 2012

Merhaba Madadostlular

Madadostun 2012 Haziran ayı faaliyet programında yer alan Aksaray Hasandağı Tırmanışını (3268 mt) 16-17 Haziran 2012 tarihleri arasında 12 sporcunun katılımı ile gerçekleştirdik.Genelde Kulüp olarak Hasandağı tırmanışlarını Cumartesi gece yarısı Ankara'dan hareket edip, sabah saatlerinde Karbeyaz Otel'den direk tırmanışa başlıyarak yapıyorduk. Ancak bu kez katılan arkadaşlardan "Hasandağı tırmanışlarını hep koştur koştur, hızlı bir şekilde yapıyoruz. Bu kez kamp yapıp, dağ havası koklayalım. Dağdan güneşin batışını seyredelim" diye talep gelince, hareket saatimizi Cumartesi 13.30 olarak belirledik.

16 Haziran 2012 Cumartesi

Faaliyetimiz 16 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 13.30 da Maliye Bakanlığının önünden Aksaray'a hareket ile başladı. Bugün hava çok sıcak. Maliye Bakanlığının önünde 7 kişi toplanıyoruz. 4 arkadaşımızı Gölbaşından alacağız. Bir arkadaş ise Niğde'den gelip, bize Aksaray'da katılacak. Gölbaşının 5-10 km ilerisinde bulunan bağevinden alacağımız Bünyamin bey yola devam etmeden önce bağevinde bizleri çay içmeye davet ediyor. Bünyamin beyin bağ evi çok güzel. Öğle sıcağında ağaçların arasında serin ve sessiz. Çaylarımızı güzel sohbet eşliğinde yudumluyoruz. Bir saatlik çay molasından sonra Aksaray'a devam ediyoruz. Saat 16,30 sularında Aksaray'dayız. Ağaçlı Tesislerinde bizi bekleyen Burhanettin Bey ile buluştuk, bir alışveriş merkezinden yiyecek, içecek eksikliklerimizi tamamladık ve saat 18.00 sularında Karbeyaz Otel'e ulaştık. Kamp alanına bizden önce gelen Antalya Todosk Kulübünden arkadaşlar çadırlarını kurmuşlar. Bizde uygun yerlere çadırlarımızı kurduk, yerleştirdik. Kulvarlardaki kar durumunu da dikkate alarak Yılankar Rotasının solundan Mavi Rotadan tırmanmayı ve tırmanışa gece 03.00 de başlamayı kararlaştırdık. Bu arada Todosk'lu arkadaşlarla yaptığımız sohbette onların Aksaraylı arkadaşların rehberliğinde saat 04.00 de tırmanışa başlayacaklarını öğreniyoruz. Daha sonra serbest zaman. Serbest zamanda herkes bir yandan karnını doyurup, bir yandan da müthiş manzaralar sunan gün batımını fotograflıyor. Bölge çok kalabalık. Todosk'lu ve Madadost'lu toplam 30-35 kişilik dağcının yanı sıra, çadırlarda yaşayan göçerler ve ortalıkta dolaşan onların hayvanları yüzünden yalnızlık hissetmiyoruz. Havanın tamamen kararmasıyla herkes çadırlarına, dinlenmeye çekildi. Uyumuşuz.

17 Haziran 2012 Pazar

Saat 02.30 uyanıyoruz. Zirve çantasını hazırlayıp, küçük bir kahvaltı ve çadırın dışındayız. Todosklu arkadaşları rahatsız etmemek için mümkün olduğunca sessiz hareket ediyoruz. Herkes hazır ve saat 03.00'de tırmanışa başlıyoruz. Başlangıçta ısınmak için tempolu bir şekilde önümüzdeki küçük tepeyi tırmanıyoruz. Tepede kısa bir soluklanma molası. Bu arada aşağıdan bize doğru ışıklar geliyoruz. Biraz bekliyoruz. Gelenler üç genç. Tırmanış için Aksaray'dan gelmişler ve rotayı bilmiyorlar. İsterlerse bize katılıp, beraberce tırmanabileceğimizi söylüyoruz. Bize katılıyorlar. Böylece sayımız 15'e çıkıyor. Her yarım saatte bir verdiğimiz bir-iki dakikalık nefes düzenleme molalarından sonra aynı tempoda tırmanışa devam ediyoruz. Mavi Rotanın başına geldiğimizde doğudan güneşin doğuşu gösteren kızıllık belirginleşmeye başladı. Mola verip güneşin doğuşunu seyrediyoruz ve bol bol resmini çekiliyor. Artık önümüzde tırmanmamız gereken dik bir kulvar var ve kulvarın güneş görmeyen bölgelerinde uzun şeritler halinde kar blokları mevcut. İki kar bloğunun arasında karlar erimiş ve bir şerit şeklinde yukarılara doğru uzuyor. Bu şeritte mümkün olduğu kadar büyük taşlara basarak yükselmeye başladık. Arkadaşları sık sık bastıkları taşlara dikkat etmelerini, aşağıya taş yuvarlamamaları konusunda uyarıyoruz. Buna rağmen zaman zaman ayağımızın altından taşlar kayıyor. Kulvarın güneş gören sırt bölgesine yaklaştığımız sırada hemen arkamdaki arkadaşın bastığı kocaman bir kaya kütlesi yuvarlanmaya başladı. Allahtan grup üyeleri birbirine yakın yürüyor ve kaya kütlesi henüz hızlanmadan ve hızlı uyarmadan dolayı arkadaşlar sağa sola kaçarak yuvarlanan kayadan kurtuluyor. Ancak kaya kütlesi gerideki grubun içindeki Burhanettin'in batonuna çarparak, parçaladı geçti. Neyse dedik, olan batona olsun. Tırmanışa devam. Kısa bir süre sonra sırtayız. Saat 06.20 ve tırmanışa başlayalı 3 saat 20 dakika olmuş. Çok hızlıyız ve grupta hiç kimsenin bir sıkıntısı yok. Aksaray'lı katılımcılarda bize ayak uydurdu. Sırtta 15 dakika mola veriyoruz. Bir şeyler atıştırıyoruz ve dinleniyoruz. Saat 06.35 de zirveye doğru hareketleniyoruz. Başlangıçta hiç planımızda olmamasına rağmen artık hedefimiz zirveye dört saatin altında ulaşmak. Önce sırt, sırttan hızlıca zirveye hareket ve saat 06.55 de; 3 saat 55 dakikada 15 kişilik grubun tamamı zirvede. Mutluyuz. Herkes birbirini tebrik ediyor.

Zirvede hava açık ve güneşli. Uzaklardaki Erciyes, Aladağlar ve Medetsiz Zirveleri sıcaklığın oluşturduğu buhar bulutlarının arasında belli belirsiz farkediliyor. Ama hafif bir rüzgar var. Rüzgar terli vucutlarımızı üşütüyor. Zirveden ayrılış saatini 08.00 olarak grup üyelerine duyurduk. Zirvede bir saat kalacağız. Kendimize korunaklı bir yer bulup dinlenmeye çekildik. Bu arada çantalar açılıyor. Her çantadan bir şeyler çıkıyor ve o kadar çok çeşitli şey ikram ediliyor ki; sonunda bir çok ikramı reddetmek zorunda kalıyoruz. Zirve defteri yazılıp, imzalanıyor. Zirve fotografları çekiliyor. Saat 08.00 de Klasik Rotadan inişe geçiyoruz. Bu aradaTodosk'lu arkadaşları hiç görmedik. Çarşağı kayarak kolayca iniyoruz. Çarşağın bitiminde sola doğru yöneldiğimizde Todosklu arkadaşlara aşağılardan tepedeki kaya kütlesine kadar uzanan kar kütlesinin üzerinde tırmanırken görüyoruz. Biz ayağımızı hiç kara değdirmeden tırmanmamıza rağmen, Todosk'lu arkadaşlar kardan tırmanmayı tercih etmişler.

Sabahın 08.30'u olmasına rağmen havanın sıcaklığını iyice hissetmeye başladık. Hep bir arada inişimizi sürdürüyoruz. Saat 10.30 da kampa ulaştık. Tırmanışı toplam 7,5 saatte müthiş bir hızla tamamlamıştık. Kamptan ayrılış saatini 11.30 olarak duyurduk. Kısa bir dinlenme ve kampı toplama. Arabalara yerleştik. Bu arada şöförümüzün beli tutulmuş, yürümekte bile zorlanıyor. Direksiyona Bünyamin Bey geçiyor. Saat 11.45 de kamptan ayrılıyoruz. Aksaray'da Burhanettin beyin tavsiye ettiği dönercide karnımızı doyuruyoruz. Burhanettin bey'den Aksaray'da ayrılıyoruz. Kendisi otobüsle Niğde'ye gidecek. Bizde Ankara'ya hareket ediyoruz. Tuz Gölünde kısa bir mola ve yorgun ayaklarımızı Gölün tuzlu sularında dinlendirmeye çalışıyoruz. Burada direksiyona Engin bey geçiyor. Saat 17.00 de önce Bünyamin beyi bağevine, sonra Gölbaşında 3 arkadaşı bıraktıktan sonra Maliye Bakanlığının önünde faaliyeti sağ salim noktalıyoruz.

Gruptaki kişilerin kondüsyonu birbirine yakın olunca tırmanışımız da hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Katılan tüm arkadaşları kutluyoruz.

Yüksel ALPKAYA - 19/06/2012 Ankara

  • Fotograflar