Aladağlar Büyük Demirkazık Tırmanışı - 15/16 Eylül 2012

Bilindiği üzere Kulübümüzün 2012-2013 Sonbahar-Kış etkinlik dönemini 02 Eylül 2012 pazar günü Aktepe-Kaletepe doğa yürüyüşü ile açmış; ardından 09 Eylül 2012 Pazar günü ise, 15-16 Eylül 2012 tarihleri arasında yapmayı planladığımız Niğde Aladağlar Büyük Demirkazık (3753 mt) tırmanışına antreman olması bakımından Ilgaz Küçükhacet Zirve Tırmanışını gerçekleştirmiştik.

Uzun yıllar Aladağların en yüksek noktası olarak kabul edilen, daha sonra bu özelliğini Kızılkaya Zirvesine kaptıran ve her dağcının en az bir kez tırmanmayı hayal ettiği Büyük Demirkazık Zirvesine, Kulüp üyeleri bireysel tırmanışlar gerçekleştirmesine rağmen, ilk kez 15-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Kulüp olarak tırmanmayı planladık ve herkesin zirveye ulaşabilmesi için eşit kondüsyon ve performansa sahip olma koşuluyla tırmanış için 10 kişilik kontenjan belirledik. Kontenjanımızın duyurumuzun ilk günlerinde doldu.

Aracımız 14 Eylül Cumayı 15 Eylüle bağlayan gece yarısı saat 01.00 de Maliye Bakanlığının önünden 8 kişi ile hareket etti. Gölbaşından Bünyamin Beyi, sabah 06.00 da ulaştığımız Niğde'den de Burhanettin Beyi aldığımızda kadromuz tamamlanmış oldu. Niğde'de açık bulduğumuz bir çorbacıda kahvaltımızı yaptık ve daha sonra açılmaya başlayan dükkanlardan eksikliklerimizi tamamladıktan sonra Demirkazık Köyüne hareket ettik. Dağevine vardığımızda biraz dinlenmek, birazda buraya ilk kez gelen arkadaşların bölgeyi tanıması açısından Cımbar Vadisine doğru kısa bir gezinti yaptık. Vadiden döndüğümüzde traktör bizi bekliyordu. Aracımızı terkedip kamp atacağımız Sokolupınar'a doğru hareket ettik. Sokolupınar'da turizm şirketlerinin kamp alanları boşalmış ve bizlerde Sobek'in kamp alanına yeşillikler üzerine çadırlarımızı kuruyoruz. Yerleşme, bir şeyler atıştırma ve kısa bir dinlenmden sonra, ertesi günkü tırmanış için teknik malzemeleri ortaya döküp, kişilere göre emniyet kemeri, karabina, HMS ve yardımcı ipleri belirledik ve kişilere zimmetledik. Tırmanış için Murat Hoca malzemelerin kullanımı, kayada hareket ve yapılması gerkenler konusunda teorik bilgiler verdi. Daha sonra malzeme kullanımı ile iple iniş ve çıkış pratiği yapmak için kayacık vadisine hareket ettik. Demirkazık külahının dikliğine yakın bir kaya yapısının olduğu yere hattı kurduk. Bir yandan ipte ne yapılması ve nasıl hareket edilmesi gerektiği teorik olarak anlatılırken, bir yandan da iniş ve çıkış eğitimi yaparak durum pekiştirildi. Bu arada ilk defa kayayla tanışan arkadaşların başlangıçtaki tedirginlikleri, eğitimin sonlarına doğru azaldı ve kayada ve ipte daha rahat hareket etmeye başladılar. Yaklaşık dört saatlik eğitimden sonra kampa döndük. Aladağlara doğru ayakkabılar çıkarıldı, çimlere uzanıldı demlenen çayın eşliğinde başlayan güzel sohbetimize arada sırada çadıra çekilip uyuyanların horultusu da eşlik etti. Akşamüzeri 18.00 gibi akşam yemeği için malzemeler ortaya döküldü ve kurulan Halil İbrahim Sofrası'nın etrafına toplanıp, hep birlikte akşam yemeğimizi yedik. Yemek sonrası çay faslı ve batan güneşin Aladağlarda oluşturduğu kızıllıklardan sonra, hava birden bire serinledi. Gece hareket saatimiz 01.00. O yüzden dinlenecek 3-4 saatlik bir zamanımız var. Herkes çadırlarına dinlenmeye çekildi.

Gece saat 24.00. Herkes ayakta. Tüm katılımcılara sıkı bir kahvaltı yapmalarını, günün çok uzun ve yorucu geçeceği konusunda uyarıyoruz. Herkesin teknik malzemelerini son kez kontrol ediyoruz ve saat 01.00 tırmanışa başlıyoruz. Bu arada bir köpek peşimize takıldı ve bizimle beraber yürüyor. Kayacık Vadisi, Narpuz-1 ve Narpuz-2 yi karanlıkta geçtik. Kızılçarşağa geldiğimizde bazı arkadaşların temposu düşmeye başladı. Onları geride bırakıp, Kızılçarşağın sağındaki kayaların dibinden, kayalardan da destek alarak tırmanmaya başladık. Sırta ulaştığımızda, güneşin ışıkları artık üzerimizdeydi. Hem biraz dinlenmek, hem de geride kalan 2 arkadaşı beklemek için burada uzunca bir mola verdik. Arkadaşlar aramıza katıldığında onların da dinlenmesi için zaman tanıyıp, emniyet kemerlerimizi taktık, teknik malzemelerimizi ayarladık; bu arada çantalardaki fazla eşyaları burada bıraktık ve külaha doğru tırmanmaya başladığımızda zirveden iki kişinin inişe geçtiğini farkettik. Taş düşme riskinin olamayacağı noktaya kadar ilerlediğimizde, yukarıdakilerin daha iki ip boyu iniş yapmaları gerekmekteydi. Uygun bir yerde onların inişi tamamlamalarını beklememiz yaklaşık bir saat sürdü. Taş düşme riski ortadan kalkınca külaha doğru yükselmeye başladık. Yükseldikçe bazı arkadaşlarda tedirginlik başladı. Bizlerde arkadaşları rahatlatmak ve hep birlikte zirveye ulaşmak amacıyla ip açmaya karar verdik. İp açılınca arkadaşlar pursik sürüyerek rahat bir şekilde yükselmeye devam ettiler. Ancak ip açmak bizlere bayağı zaman kaybettirdi. 4 ip boyu ip açtıktan sonra saat 14.00 sularında zirveye ulaştık. Köpeğimiz de bizimle beraber zirveye ulaştı.

Yorgunuz, ancak herkes mutlu. Tebrikler ve fotograf faslından sonra, bir şeyler atıştırıp dinlenmeye çekildik. Hava açık ve manzara müthiş. Aladağların tüm zirveleri önümüzde. İnsan zirveden ayrılmak istemiyor. Ancak daha çok yolumuz var ve bizler zirvede 45 dakika kaldıktan sonra, inişe geçtik. İniş esnasında dünkü eğitimin faydasını çok gördük. Arkadaşlar hızlı bir şekilde pursik sürüyerek külahı yürüyerek indiler. İnerken 4 kez ip açtık. Sırta ulaştığımızda kısa bir dinlenme ve sabah bıraktığımız eşyalarımız aldık, emniyet kemerlerimizi çıkardık. Çantalarımızı yerleştirdik ve Kızılçarşağa doğru hızla yol almaya başladık. Kızılçarşak'ta vitesleri boşa alıp, 10 dakika aşağıya kadar indik. Düzlükte toplanıp, hep birlikte inişe devam ettik. Narpuz-2'yi gün ışığında rahat geçtik. Narpuz-1'i geçtiğimizde hava kararmaya başladı ve bizler Kayacık Vadisini karanlıkta geçtik. Kamp alanına vardığımızda saat 20.00 sıralarıydı ve traktörümüz bizi bekliyordu. Hemen çadırlarımzı toplamaya giriştik. Daha Ankara'ya ulaşmamız lazım. Çadırlar toplandı, traktöre yüklendi ve Demirkazık Dağevine doğru hareket ettik. Bizi bekleyen minibüse eşyalarımızı yerleştirdik. Dağevinden ayrıldığımızda saatler 23.30 u gösteriyordu. Ankara'ya saat 05.30 civarında sağ salim ulaştık. Evlere dağıldık. Ertesi günü öğrendik ki; hemen hemen herkes evine ulaştığında duş alıp, üstünü başını değiştirip, kahvaltısını yaptıktan sonra işe gitmek zorunda kalmış

Yine de çok güzel bir faaliyet idi. Faaliyete katılan 10 kişinin tamamının zirveye ulaşması hedefimiz idi ve bizler bu hedefe ulaştık. Tüm arkadaşları kutluyoruz.

Yüksel ALPKAYA
26 Eylül 2012 - Ankara

  • Fotograflar