II. Geleneksel Cumhuriyet Köroğlu Tırmanışı - 29 Ekim 2011-Cumartesi

Bugün 29 Ekim 2011. Cumhuriyetimizin ilanının 88 inci yıldönümü. Bugün Atatürk ve silah arkadaşları ile yorgun ve bitkin Türk halkı yokluklar içinde ülkemizi işgal eden güçlerle mücadele ederek Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu ilan ettiler. Bu nedenle bugün Türk halkının yeniden doğuşunu simgeleyen bir gün. Bu doğuşun 88 yıllık temeline küçük bir harç koyabilmek amacıyla, Mavi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (Madadost) olarak her yıl olduğu gibi, bu yılda Bolu-Kıbrısçık Köroglu Zirvesine (2499 mt) 20 kişilik bir dağcı grubuyla tırmanış gerçekleştirdik ve Cumhuriyetimizin ilanının 88 inci kuruluş yıldönümünü zirvede İstiklal Marşı söyleyerek kutladık.

Söz konusu etkinlik için kontenjanımız 17 olmasına rağmen, Atatürk Lisesinden katılan gençler için birkaç kişilik daha yer sağladık, birde tırmanış için İstanbul'dan Kıbrısçık'a gelip, burada bize sürpriz yapan Mesut bey ile birlikte sayımız 20'ye çıktı.

Tırmanış grubunda 17-60 gibi çok farklı yaşlardan insanlar mevcut. Bu insanları günün anlamına uygun olarak üç kategoride isimlendirdik. 40 ve üstü yaştaki Cumhuriyetimizin 88 yıllık tecrübesini temsil eden 1. gruptaki katılımcılar; 20-40 yaş arasındaki Cumhuriyetimizin bugününü temsil eden 2. gruptaki katılımcılar ile Cumhuriyetimizin aydınlık geleceğini temsil eden 20 yaş altı 3. grup katılımcılar. Hepsi bir arada ve hep birlikte.

Cumartesi sabahı saat 06.00 da Maliye Bakanlığının önünden hareket ettik. Ayaş'ta çay ve kahvaltı molasından sonra, saat 10.00 da tırmanışa başlayacağımız İsli Kayaların altındaki yıkık orman evine ulaştık. Kısa bir tanışma faslından sonra yürüyüşe geçtik. Hava açık, tırmanış için ideal bir sıcaklık var. Tırmanış rotamız Köroglu Zirveyi karşıdan gören güneydoğu çanağı. Tempolu ve hep bir arada tırmanarak saat 12.00 de Dilek Pınarına ulaştık. Verdiğimiz kısa bir molada sularımızı tamamladık ve zirve sırtına kadar olan dik parkuru tırmanmaya başladık. Sırtta kar var. Köroğlu zirve karşımızda. Sırttan devam edip saat 13.00 deKöroğlunun zirvesine ulaştık. Manzara müthiş. Her yer ayaklarımızın altında . Köroğlunun kuzey yüzünde belirgin bir şekilde kar var. Hemen tırmanışımızın amacı olan Cumhuriyetin 88 inci yıldönümü kutlamalarına geçtik. Türk bayrakları ve Kulüp flamalarımızı çıkardık. Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu sonrasında Mesut beyin önderliğinde hep bir ağızdan İstiklal Marşını söyledik. Herkes duygularını, düşüncelerini anlattı. Zirve fotografı ve kutlamalardan sonra dinlenmeye geçildi. Bu arada zirvedeki bayrak direğinde bayrak yırtılmış ve kaybolmuş. Yanımızda getirdiğimiz sağlam bir bayrağı direğe çektik.

Zirvede geçirilen bir saatten sonra saat 13.00 de güney sırt hattından inişe geçtik. Öncelikle hedefimiz altından sürekli gelip geçtiğimiz, bir türlü tepesinden manzarayı seyretme fırsatı bulamadığımız Çobanuçuran Kayalıkları. Çobanuçuran Kayalıkları 150 metrelik dev bir kaya kütlesi. Altınca Bürücek yaylasının evleri. Kısa bir seyir ve fotograf molasından sonra inişe devam ediyoruz. Orman içinden sürekli bir inişle saat 17.00 de aracımıza ulaşıyoruz.

Aracımızın bulunduğu yere Bolu'dan gelmiş dört avcı da kamp kurmuş. Kısa bir hazırlıktan sonra Ankara'ya dönüşe geçtik. Kıbrısçık'ta Mesut beyle vedalaştık ve saat 20.00 sıralarında sağ salim evlerimize ulaştık.

Böylesine anlamlı bir günde, yüksekliği küçük ancak bizim açımızdan anlamı büyük bir tırmanış gerçekleştirdik. Bizi amacımız Cumhuriyeti zorunluluktan ve gönülsüz bir şekilde ifade edilen laflarla kutlamak yerine içimizde heyecanını duyarak onu zirvelerde kutlama isteği idi.Dağcının kutlaması da böyle olur sanırım.

Katılan herkese teşekkürler. Gelecek sene daha gür bir sesle 89 yıl kutlamasını gerçekleştirmek dileğiyle.

  • Tırmanış Fotografları