Konya Temmuz Çiftliği 2. Bağbozumu Şenliği - 30 Eylül/01 Ekim 2017

30 Eylül-02 Ekim 2017 tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen Temmuz Çiftliği Bağbozumu Şenliklerine katılmak amacıyla ekip olarak Konya’daydık. Çiftlik, Konya-Beyşehir yolu üzerinde ve organik tarımla uğraşan üyelerimiz Merve-Muammer ŞEN'e ait ve adını çiftin küçük oğullarından almakta.

Geçen yıl ilk defa 01-02 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen Bağbozumu Şenliğine bu yıl ekip üyeleri kendi arabaları ile katıldılar. 30 Eylül cumartesi günü öğle saatlerinde çiftliğe ulaşıldığında katılım oldukça fazlaydı. Organik tarıma ilgi her geçen gün biraz daha fazla artmakta. Saat 14.30 sularında Bağbozumu Şenlikleri kapsamında açılış yapıldı ve çiftlik sahipleri ile Konya İl Tarım Müdürlüğünden bazı yetkililer organik tarım konusunda açıklamalar yaptılar. Katılanlar tarafından üzüm salkımları kesilip sembolik bağbozumu gerçekleştirildi. Çiftlik arazisinde yetiştirilen ürün sahaları gezildi.

Daha sonra şenlik kapsamında müzik dinletileri, 7’den 70’e ritm atölyesi çalışması ile Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu tarafından ok atma yarışmaları düzenlendi. Mediblues grubunun verdiği rock müzik konseri sonrası kamp alanında yakılan ateşin etrafında gece geç saatlere kadar oturup, sohbet edildi.

01 Ekim 2016 Pazar, bugün Takkeli Tepesine yürüyüş günü. Çiftliğin rakımı 1100 metre civarlarında. Takkeli Tepesinin rakımının 1700 metre olduğu düşünüldüğünde yürüyüşcüler bugün yaklaşık 600 metre kadar yükselti kazanacak. Takkeli’nin tepesinde geçmişi Hellenistik döneme tarihlenen kalıntılar bulunmakta.

Yürüyüşün rehberliğini Konya Dağcılık Kulübü yapacak. Akşamdan hareket saati olarak 07.30 belirlenmesine rağmen, katılımcıların toparlanamaması yüzünden ancak 09.00 gibi yürümeye başlanıyor. Önce dere yatağı takip edilip, tepenin eteklerine ulaşılıyor. Tepe volkanik olduğundan eteklerinde eğim az olmasına rağmen külaha doğru birden bire dikleşmekte.

Hava açık ve güneşli. Manzara güzel. Eğim dikleştikçe grupta ilk defa yürüyenlerde yavaş yavaş yorulma emareleri görülmeye başlandı. Zaman zaman nefes molası verilerek yorulanlar dinlendirilmeye çalışılıyor. Zemin her volkanik dağda olduğu gibi sert ve küçük taşlarla kaplı. Tepenin iyice dikleşmeye başladığı orta kısımlarına ulaşıldığında önceden yapılmış bir toprak yoldan tepenin kuzeyine dolanılıyor. Burada kayalara oyulmuş eski yaşam alanları mevcut. Kazı ekibinin basamak basamak tepeye kadar oluşturduğu patika kullanılarak saat 12.00 sularında tüm ekip zirveye ulaşıyor. Tepenin manzarası muhteşem ve dört bir yan ayaklar altında.

Bu yıl yapılan kazılar ilerlemiş. Birçok yapı kalıntıları, sarnıç ve su kuyusu ortaya çıkarılmış ve restore edilmiş. Restore edilen sur duvarları bölgenin ihtişamını ortaya çıkarmış. Tarihi alandaki yapılara zarar vermemek için ekip hemen toplu bir fotoğraf çektirip zirveden ayrılıyor. Dönüş yolunda, patikanın aşağılarında yeni ortaya çıkarılan kayaya oyulmuş yaşam odalarının bulunduğu alanda yarım saat dinlenme ve yemek molası veriliyor ve tırmanış rotası takip edilerek çiftliğe geri dönülüyor. Saat 14.00.

Ekip üyeleri temizlendikten sonra Muammer ve Merve ile vedalaşıp 3 araba ile Konya’nın eski ve tarihi bir köyü olan Sille’ye geçiyor. Sille küçük ve çok güzel restore edilmiş bir köy ve oldukça fazla ziyaretçi alan bir yer. Restore edilen ve şu anda müze olarak kullanılan Kilise ile Çarşı Camisi görülmeye değer. Ancak bizim ekibin zamanı sınırlı olduğundan vadinin yükseklerine oyulmuş kaya evlerini ziyaret edemiyorlar ve hemen Konya’ya geçiyorlar. Cemo’da etli ekmek ile açlıklarını gideren ekibimiz Ankara’ya doğru yola koyulup saat 22.000 sularında sağ salim evlerine ulaşıyor.


11 Ekim 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları