Wanda Rutkiewicz'in dağcılık anlayışı konulu sohbet - 20 Eylül 2016

Kulübümüzün 2016 yılı Eğitim ve Sosyal Etkinlik Programında yer alan sohbet etkinliklerinin ilkinde; 20 Eylül 2016 Salı akşamı Polonyalı kadın dağcı Wanda Rutkiewicz'in dağcılığı ve dağcılık anlayışı konusunda bir sohbet toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda bize, Wanda Rutkiewicz ile birlikte tırmanışlar gerçekleştiren Gertrude Reinisch tarafından yazılan ve onun yaşamını anlatan "Hayaller Kervanı" kitabı yol gösterdi. Katılan arkadaşlardan kitabı okuyanlar ile ilgilerinden dolayı özel olarak Wanda'nın yaşamı konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlardan Wanda'nın dağcılık anlayışı konusunda bilgiler aldık.Wanda Rutkiewicz'in dağcılığı ve dağcılık anlayışı konusunda farklı görüşler ortaya çıktı.

Genel düşünce "Wanda Rutkiewicz, genel anlamda dünyanın en iyi kadın dağcılarından biri. 8 tane 8000'lik zirveye tırmanmış; bunlardan K2 tırmanışında zirveye ulaşan ilk kadın ünvanını almış. Çok hırslı ve kararlı birisi. Koşullar ve şartlar onu yıldırmıyor. Erkek dağcılarla ilişkileri problemli. Bu nedenle kadınlardan oluşan ekipler veya kadın partner ile tırmanmayı tercih ediyor. Bir kadın olarak erkeklerin egemen olduğu bir alanda kadınların sesi olmaya çalışıyor. Dağlar yüzünden işinden ve eşlerinden ayrılıyor. Kendi içinde yaşamı ve dağcılığa yaklaşımı konusunda çelişkiler yaşıyor. Bazen zirveye ulaşma konusunda oldukça bencil davranışlar gösterip, zirveyi ulaşmayı tek amaç haline getirse de; bazen de şehirde sakin ve sıradan bir insan olarak yaşamayı hayal edebiliyor. İlerleyen dönemlerde dünyanın 14 tane 8000'liklerini tamamlayan ilk kadın olmak tek hedefi haline geliyor. Annapurna'ya yaptığı tırmanışla ilgili "zirveye ulaşmadığı" konusunda çıkan iddialardan çok fazla etkileniyor. Annapurna tırmanışı hakkında ortaya atılan iddialar ve yaptığı sponsorluk anlaşmalarının yarattığı baskıyla çok olumsuz koşullarda ve fiziken de yorgun olmasına rağmen, rotası oldukça zorlu olan Kanchenjunga'da tırmanmayı deniyor ve 1992'de bu tırmanış esnasında dağda ortadan kayboluyor."

Wanda Rutkiewicz'in yaşamı, dağcılığı ve dağcılık anlayışı konusunda yaptığımız sohbet gece 22.00'ye kadar sürdü. Kitapda anlatılan bazı olayların benzerlerini yaşayan arkadaşların anılarını dinledik. İlk defa gerçekleştirdiğimiz toplantı bizler için oldukça yararlı oldu. Bundan sonra dağcılığı ve dağcılık tarihini merkeze alan sohbetlerimize devam edeceğiz. Amacımız yeteri kadar okuyup yazmayan camiaya bu konuda teşvik etmek.

"Ben Messner ve Kukuczka'dan sonra üçüncü olmayacağım. Yeni bir şey deneyen ilk kişi olacağım-Wanda Rutkiewicz"

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
31 Eylül 2016 - Ankara