Altı Nokta Körler Derneği ile Doğa Yürüyüşü - 30.04.2016 Cumartesi

Faaliyetin Rehberi : Mustafa KARABULUT

Kulübümüz ve Altınokta Körler Derneği işbirliği ile görme engelli arkadaşlarımızla doğada beraber olmak ve görme engelli dostlarımızın da doğa sporları yapabileceğini ispatlamak amacıyla 30 Nisan 2016 Cumartesi günü Çamlıdere Şahinler Yaylasında doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiştir. Yürüyüş Mustafa KARABULUT'un rehberliğinde ve Yönetim Kurulu üyeleri Engin ALKAN, Ziya Arif ATEŞ ve Zeliha ERCAN ile Kulüp üyemiz Ahmet KAYA'nın destekleriyle gerçekleştirilmiş ve yürüyüşe Altınokta Körler Derneği üyesi 7 görme engelli arkadaş ile dernek çalışanları katılmıştır.

Doğa yürüyüşümüz 9 kilometrelik bir parkurda yaklaşık 5,5 saat sürmüştür. Parkur olarak Şahinler Yaylasındaki patika yol takip edilmiş, zaman zaman patikadan çıkılıp orman içinde yürünmüştür. Küçük derecikler geçilmiştir. Yürüyüş esnasında görme engelli dostlarımıza Kulüp üyelerimiz yardımcı olmaya çalışmışlardır. Düzlük alanda ve geniş patikaya çıkıldığında Ziya bey, grubun en önünde yürüyüp, batonları birbirine vurarak ses çıkarmış ve bu sesi takip eden görme engelli dostlarımız, Kulüp üyelerinin yardımları olmadan birbirlerinden destek alarak kendi başlarına doğa yürüyüşü gerçekleştirebilmişlerdir.

Türkiye'de belki de ilk defa gerçekleştirilen bu etkinlik 04 Mayıs 2016 tarihli Hürriyet Gazetesinin Ankara ekine "Beyaz Bastonlarla Doğa Yürüyüşü" başlığı altında haber olmuştur. Haberde "Görme engelli vatandaşlar doğa yürüyüşü yaptı. Mavi dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün desteğiyle Altı Nokta Körler Derneği üyesi görme engelliler doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Çamlıdere Şahinler Yaylasında gerçekleştirilen doğa yürüyüşü 5,5 saat sürdü. Katılımcılar 9 kilometre yürüdü. Yürüyüşe katılan 7 görme engelli vatandaşa Kulüp üyeleri de eşlik etti" ifadeleri yer almıştır.

Başta bu etkinliğin gerçekleşmesinde büyük çaba ve gayretleri bulunan Kulüp üyemiz Ahmet KAYA'ya; Altınokta Körler Derneği Başkanı Süha Bey ile Engelliler Federasyonu Başkanı Turhan Beye özellikle teşekkür ederim. Ayrıca etkinliğe katılan görme engelli dostlarımız ile yürüyüş esnasında yardım ve katkılarından dolayı arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Mustafa KARABULUT
Faaliyet Raportörü
15 Mart 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları