Atatürkü Anma Programı - 10 Kasım 2013

Günümüzde bir çok insan Kurtuluş Savaşının ne zorluklar ve yokluklar içinde kazanıldığı ve düşmanın Ankara'ya 70 km uzaklıktaki Polatlı'ya kadar geldiği ve Dua Tepe'de şiddetli çarpışmalar sonucunda yüzlerce şehit verdiğimiz konusunda bilgisiz. Bizler Kulüp olarak Büyük Önder Atatürkün 75. ölüm yılında; 10 Kasım 2013 pazar günü farklı bir program düzenleyerek, hem Atatürk'ü ve şehitlerimizi anmak hem de Kurtuluş Savaşının geçtiği yerleri görmek istedik.

Aracımız 10 Kasım pazar sabahı saat 08.00'de Maliye Bakanlığının önünden hareket ediyor. İlk hedefimiz Ankara'ya 30 km uzaklıkta Alagöz Köyü. Bu köydeki ALAGÖZ BAŞKOMUTANLIK KARARGAHI MÜZESİ'ni ziyaret edeceğiz. Sakarya Savaşı'nda düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara-Polatlı arasındaki Alagöz Köyü'nü Cephe Karargâhı olarak seçmiş ve köy halkından Türkoğlu Ali Ağa'ya ait çiftlik evini karargah olarak kullanmıştır. Köye ulaştığımızda müze kapalıydı ve 10 Kasım öncesinde müzede tadilata başlanılmıştı. İçerisini gezemedik. Müze bahçesindeki Atatürk anıtında saat 09.05'de saygı duruşunda bulunduk.

Daha sonra, Sakarya Meydan Muhaberesi’nin destansı mücadelesinin geçtiği bu bölgede, savaşın kaderini etkileyen, stratejik bir istasyon olan MALIKÖY TREN İSTASYONU MÜZESİ'ne gidiyoruz. Alagöz'deki komuta merkezinden sonra en önemli üs olan Malıköy İstasyonu, Sakarya Meydan Muharebesi'nin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve yaralı askerlerin ilk müdahalelerinin yapıldığı yer olmuş ve savaş esnasında revir, askeri mühimmat ve lojistik merkezi ile askeri uçak pisti olarak kullanılmıştır. Müzede, 5.713 şehit adına yapılan Şehitlik Anıtı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil giysili anıtı, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında kullanılan 1897 tarihli Alman yapımı lokomotif ile 1909 tarihli Alman yapımı vagon, o zamanki uçakların aslına uygun yapılan 2 uçak bulunmaktadır.

Malıköy Tren İstasyonu Müzesinde görevli, ayrılırken hemen 1 km ileride yeni kurulmakta olan Anadolu Organize Sanayi Bölgesi içinde Kurtuluş Savaşını tasvir eden yeni bir anıt yapıldığını, onu da ziyaret edebileceğimizi söyleyince, aracımızı sanayi bölgesine çevirdik. Malıköy'e çok yakın yeni kurulmakta olan bölgeye ilk önce çok güzel bir anıt yapılmış. Anıta Kurtuluş Savaşında şehit olan Ankara'lıların isimleri yazılmış.

Malıköy'den sonra POLATLI ŞEHİTLİK ANITI'nı ziyaret ediyoruz. İki sıra halinde 21’er sutundan oluşan Anıt, Şehitlerkaşı Tepe'de bulunuyor ve Heykeltıraş Haluk Tezonar tarafından yapılmıştır. Anıttaki iki sıra 21'er adet sutün ile, Sakarya Meydan Savaşının, geceli-gündüzlü 21 gün sürmüş olması betimlenmiştir. Anıtta görevli askerin yaptığı bilgilendirme ve Müzenin gezilmesinden sonra Polatlı'da yemek molası veriyoruz.

Sırada DUATEPE ANITI var. Devlet Sanatçısı Heykeltraş Metin Yurdanur tarafından yapılan anıt, simgesel olarak; Anadolu halkının, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, yüzyıllardır süren geri çekilişini tersine çevirerek, DUATEPE'den coşkun ırmak gibi zaferlere ve uygarlığa koşmasını tasvir ediyor. Anıt duvarlarında DUATEPE'de şehit olan 81 kişinin bilgileri, prinç harfler ile yazılı.

Son olarak KARTALTEPE DUR YOLCU MEHMETÇİK ANITI'nı ziyaret ediyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi'nde düşmanın durdurulduğu Polatlı Kartaltepe’de bulunan "Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı" ünlü heykeltıraş Prof.Dr.Said RÜSTEM tarafından 8 ayda tamamlanmıştır. Beton üzerine bakır kaplama olarak yapılan heykelİN yüksekliği 22 mt, kaidesi ise 10 mt olmak üzere toplam yüksekliği 32 metre ile Türkiyenin en büyük anıtıdır.

BİLİYORMUSUNUZ.....SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ ESNASINDA TÜM ORDUGAHTA SADECE 1 ADET GAZ LAMBASI OLDUĞUNU; YUNANLILARIN 18 SAVAŞ UÇAĞINA KARŞIN, BİZİM SADECE 2 ADET (SÜREKLİ ARIZALANAN) SAVAŞ UÇAGIMIZ OLDUĞUNU.....

Engin ALKAN
Faaliyet Raportörü
12 Kasım 2013-Ankara

  • Etkinlik fotografları