3'üncü Sarıyar Doğa Şenliği - 26-27 Mayıs 2012

Ankara'da faaliyet gösteren üç dağcılık Kulübünün (Madadost-DereTepe Dağcılık-Gezginder) ortaklaşa olarak organize ettiği ve 26-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen 3. Sarıyar Doğa Şenliğine Madadost olarak 13 kişilik bir grupla katıldık. Esat Bey ve eşi Nazife Hanım ise kendi araçlarıyla Sarıyar'a gelerek bizlere katıldılar. 3 Kulüpten toplam katılımcı sayısı 31 idi.

Aracımız 26 Mayıs Cumartesi sabahı ilk önce Maliye Bakanlığının önünden Madadost üyelerini, daha sonra da Kumrular Sokak ve Armada'dan diğer arkadaşları alarak Sarıyar'a hareket ettik. Ayaş'ta çay ve kahvaltı molası ve Çayırhan Kuş Cennetinde 15 dakikalık fotograf molası verdik. Sarıyar beldesine ulaştığımızda saat neredeyse 11.00 olmuştu. Kahvede kısa bir tanışma faslı ve çay molası; ardından günün etkinliği için Gürleyik Köyüne hareket ettik. Köyde bizi Muhtar ve gruba rehberlik edecek Köpekçi Ali lakaplı köylü karşıladı. Yürüyüşe katılacaklar DereTepe Kulübünden Şahap Hocanın liderliğinde, Ali'nin rehberliğinde köy meydanından Gürleyik Subaşına doğru harekete geçtiler. Köyde kalan 6-7 kişiyi Muhtara emanet edip, DereTepe Kulübünün Başkanı Kemal Bey ile arkadan grubu izleyerek, ağrıyan dizlerimizin bize izin verdiği yere kadar yürümeye karar verdik. Gürleyik köyü tam anlamıyla Osmanlı dönemiyle tarihlenen yapılara sahip bir köy ve tarihi binaların çoğu korunmuş ve üzerlerine isimleri ve yapılış tarihlerini gösterir tabelalar konulmuş. Bizler tarihi binalarla ilgilenirken grubu kaybettik. Kendimizi zorlamadan yürüyüşe yoldan devam edip, Subaşı'na ulaştık. Subaşı suyun çıktığı yer ve suyun rengi Turkuaz Mavisi. Bu arada tepeden grubun aşağıya doğru indiğini gördük. Burada Kemal Bey geri dönme kararı verdi. Grupla birlikte vadiden yukarıya doğru yürümeye devam ettik. Yaklaşık bir saatlik yürüyüşten sonra geri dönüp, Subaşından alınan su arkını takip ederek köye doğru inişe geçtik. Su arkı dik bir yamaca kazılmış ve ağaçlarla kaplı. Gürleyik Deresine indiğimiz noktada 1700 yılında yapılan Gürleyik Değirmeninin önünde grup fotografı çektirdik. Toplamda yaklaşık 4,5 saatlik bir yürüyüşün sonunda Grubun tekrar köy meydanına dönmesi saat 17.30 u bulmuştu. Kısa bir dinlenme, derlenme ve toparlanma ve kamp atacağımız Sarıyar'a hareket ettik. Kamp alanı Gölbaşına ulaştığımızda saat 18.30 olmuştu ve daha çadırlar kurulacaktı. Herkes bir yer seçip çadırlarını kurdular. Akşam köydeki düğüne gidileceğinden temizlenme faslı ve saat 20.30 sularında düğün evindeyiz. Uzunca bir masa hazırlanmış bizler için. Yemek ikram ettiler, karnımızı doyurduk. Oynadık, zıpladık. Düğün evine neşe getirdik. Düğün sahibine üç Kulübün ortak hediyesi olarak küçük altınımızı taktıktan sonra saat 22.30 sularında kamp alanına döndük. kamp alanında gruplar halinde sohbet ve artık dinlenme zamanı., herkes çadırlara.

Sabah 07.00 sıralarında kamp alanı harketlenmeye başladı. Sarıyar'lılar bizim için kahvaltı hazırlıyorlar. Bir yandan gözlemeler yapılıyor, çaylar demleniyor, peynir, zeytin, bal, domates, salatalıklar masaya seriliyor. Çadırlarımızı topladık ve aracımıza yerleştirdik. Bu işlemden sonra sıra kahvaltı faslına geldi. Baraj gölüne karşı güzel bir kahvaltı ile sabaha başlıyoruz. Bugün sarıyar'ın halk pazarı günü ve bizler kahvaltıdan sonra pazara ineceğiz. Pazarda köylüler tezgahlarını açmışlar. En çok salatalık ve taze fasulye var. Sarıyar Belediye Başkanı Halil Bey bu durumu gün içinde sloganlaştırdı. "Fasulye, hıyar-En büyük Sarıyar" Gruptan herkes yöreye katkı olması amacıyla alışveriş yaptı. Saat 10.00 sularında kamp alanına dönüyoruz. Kaya tırmanışına katılacaklar ile yürüyüş yapacaklar ayrılıyor. Kaya tırmanışı grubunu Şahap Hoca ile Cemil Hoca eşlik ederken, yürüyüş grubuna ise Kemal Bey ile ben eşlik edeceğim. İlk kayıkla tırmanış grubunu tırmanış alanına gönderiyoruz. Kamp alanında sadece bir kayık var. Oysa bize en az iki kayık lazım. Mecburen tırmanışcıları götüren kayığı bekliyoruz. Kayık geldikten sonra iki kayığa doluşup, yürüyüşün başlayacağı İğdecik bölgesine gidiyoruz. Burada Gürleyik Suyu baraja ulaşıyor ve baraj dere yatağına doğru ince uzun bir koy oluşturmuş. Barajın diğer bölgelerinde suyun rengi bulanıkcasına koyu yeşil haldeyken, bu koyda suyun rengi turkuaz mavisi renginde ve suyun dibi görünüyor.

Önde Kemal Bey ile yürüyüşe, daha doğrusu ilk andan itibaren dik bir tırmanışa başlıyoruz. Saat 12.00 suları ve hava sıcak. Kemal Bey grubu rahatlatmak amacıyla zaman zaman kısa molalar veriyor. Sırta çıktıktan sonra artık düz bir sırttan yürüyoruz. Bir gün önce diz ağrısından yürüyemeyen Kemal Bey, birdenbire iyileşti, adeta koşturuyor. Saat 14.30 sularında Seyir Tepesinde yemek molası veriyor. Burası bir yanda baraj gövdesini görürken, diğer taraftan ise ince uzun bir şekilde tepelerin arasında kendine yer edinen baraj göletini görüyor. Yani manzara müthiş. Ancak sabah başlarken planladığımız ve yürüyüş sonunda tırmanıcılarla buluşup kamp alanına inme fikrini, bulunduğumuz yer ve saat itibarıyla uygulamamız mümkün değil. Burada yaklaşık bir saat kadar mola verdik. Karnımızı doyurduk, manzaranın tadını çıkardık. Saat 15.30 sularında karşımızda görünen baraj gövdesine ulaşmak için tekrar yürüyüşe başladık. Saat 17.00 de barajın gövdesindeydik. Hepimizdeki sular sıcaklıktan kaynar hale gelmişti ve buradaki görevlinin bize sunduğu su içimizi ferahlattı. Aracımzı gelip bizi buradan alacaktı. Aracımızla birlikte Sarıyar Belediye Başkanı ve misafiri Ankara Cumhuriyet Başsavcısı da yanımıza gldi. Tanıştık, kısa sohbet ve hatıra fotografı çekiminden sonra Sarıyar'a hareket. Sarıyar'da kısa bir temizlenme molası, çay ve ayran ikramı ve vedalaşmak zamanı. Dolu olu geçen iki günden sonra bu misafirperver bölge insanına elvada deyip, geldiğimiz güzergahtan Ankara'ya dönüş. Gece saat 22.00 sularında sağ salim Ankara'ya ulaştık ve faaliyetimizi bitirdik.

Bu etkinliğin en güzel tarafı, üç Kulübün bir araya gelip, iki gün boyunca ortak faaliyet düzenlemesi ve bunu sıkıntısız ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasıdır. katılan Kulüp yöneticileri ile müthiş uyum gösteren üç Kulübün sporcularına çok teşekkür ederim. İhşallah gelecek yıllarda bu tür ortak faaliyetler ve birliktelikler aratarak devam eder.

Yüksel ALPKAYA
Madadost Başkanı

  • Faaliyet Fotografları
  • Sarıyar Faaliyet Raporu-Osman Kemal Agaoglu (DereTepe Dağcılık Kulübü Başkanı)